سوال های متداول

همسا چیست؟

همسا شبکه‌ای اجتماعی برای به اشتراک گذاشتن مسئله‌ها و ایده‌هاست. البته منظورمان از مسئله، با سوال فرق دارد؛ مسئله موضوع یا وضعیتی اغلب ناشناخته یا آزاردهنده است که باید با آن روبرو شد و یا آن را حل کرد.
ایده را هم می‌توان راهی خلاقانه برای حل یک مسئله تعریف کرد.

هزینه عضویت در همسا؟

همسا مثل خیلی از امکانات اطراف ما رایگان است؛ مثل هوایی که در آن نفس می‌کشیم یا حتی فکری که می‌‌کنیم. اما برای همه‌ی این‌ها، و بیشتر از همه همسا، یک هزینه‌ی عمده و سهمگین وجود دارد: زمان! بزرگترین هزینه‌ای که همسا برای شما دارد، زمانی از عمرتان است که در همسا می‌گذرانید.

در همسا چه چیزهایی را از دست می‌دهید؟

در همسا خیلی چیزها را از دست می‌دهید؛ مثلا فرصت خواندن جوک و جملات عاشقانه و فوروارد کردن آن‌ها؛ همچنین فرصت دوستیابی، چت کردن و... .

در همسا چه چیزهایی را به دست می‌‌آورید؟

در همسا مغزتان هم می‌خورد. با خواندن مسئله‌ها و ایده‌های دیگران می‌توانید جهان اطراف خود را از منظر افراد زیادی ببینید و موتور ذهنتان را به کار بیندازید. یاد می‌‌گیرید که چگونه یک پله از اتفاقات به ظاهر ساده‌ی دور و برتان فاصله بگیرید و با نگاهی خلاقانه منشأ ارزش شوید. همانطور که می‌دانید بسیاری از اختراعات بشری از همین اتفاقات ساده پدید آمده‌اند: از ماجرای سیب نیوتن تا زیپ و برف‌پاک کن و مایکروفر و ... .
همچنین در همسا می‌توانید بی‌‌شماری ایده را که به ذهنتان رسیده و اگر ثبت نشود از خاطرتان پاک می‌شود را بنویسید. علاوه بر این دیگر کاربران (بخوانید همسایه‌ها) به شما در پخته کردن و چکش‌کاری این ایده‌ها کمک خواهند کرد.

همسا روی چه پلتفرم‌هایی وجود دارد؟

هم‌اکنون نسخه‌ی اندرویدی همسا در گوگل‌پلی، کافه بازار، مایکت و ایران‌اپس وجود دارد. همچنین نسخه‌ی ios همسا نیز بر روی اپ‌استور برای آیفونی‌ها موجود است. نسخه‌ی ویندوزفون همسا نیز در ویندوز استور قابل استفاده است. نسخه‌های وب و دسکتاپ همسا نیز طراحی و پیاده‌‌سازی شده و به زودی در دسترس قرار می‌گیرد. لینک همه این نسخه‌ها هم از داخل سایت Hamsaa.ir قابل دسترسی است.

فکرها و ایده‌هایمان را چه کسی می‌تواند ببیند؟

در همسا برای هر مسئله یا ایده، خودتان تصمیم می‌‌گیرید که آن را همه ببینند و یا فقط دوستانتان (کسانی که شما را دنبال کرده‌اند). همچنین در همسا می‌‌توانید مسائلتان را به صورت ناشناس هم بنویسید.

چرا همسا محدودیت کاراکتر دارد؟

از ابتدای همسا دلیل وجود محدودیت کاراکتر، یکی از رایج‌ترین سوالات کاربران بوده است. محدودیتی به ظاهر ساده و بی‌‌دلیل، که در زمان طراحی، چند ساعتی وقت اتاق فکر همسا را گرفت تا نهایی شود.
وجود محدودیت کاراکتر اشاره به نکته‌ای دارد که در علم کارآفرینی از آن با تعبیر Elevator Pitch یاد می‌شود. یعنی آنکه فکر کنید با سرمایه‌گذاری در آسانسور هستید و باید تا رسیدن به طبقه مورد نظر طوری مسئله یا ایده‌ی خود را بگویید که سرمایه‌گذار به شما وقت بیشتری برای توضیح و قرارداد بدهد.
پس این محدودیت به خودی خود تمرینی است برای ارتقای هنری کلیدی در ارائه ایده‌‌های کارآفرینانه و نه تنها باعث تخریب خلاقیت نمی‌شود که به قول هنرمند شهیر انگلیسی، ارسن ولز: «دشمن هنر، نبود محدودیت است».